A logisztikai műveletek kezelése az egyre szűkösebb munkaerőpiacon kihívást jelent. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan használják a vállalatok a toborzást és képzést, valamint a munkahelyi automatizációt és rugalmasságot, hogy megtartsák a munkavállalóikat.
Munkaerő megtartás a diverzitás és képzés fokozásával
A logisztikai szektorban a munkaerő megtalálása nehéz, és még nehezebb megtartani. A vállalatok felismerik, hogy az új munkavállalók sokszínűségének növelése, az automatizációba való befektetés, valamint a munkahelyek rugalmasságának biztosítása hozzájárul a munkaerő megtartásához.
A logisztikai területen rendkívül nehéz a tehetséges munkaerőt megtartani. A Peerless Research Group 2023-as kutatása szerint a válaszadók 46%-a „mindig nyitott” arra, hogy jobb munkalehetőségeket keressen, 31% elégedett a jelenlegi pozíciójával, 20% passzívan keres új karrierlehetőségeket, és 3% aktívan keres.
Kihívások a logisztikai szektorban
A munkaerőpiac megváltozott. A vállalatok jelentős számú új munkavállalót vesznek fel, és a munkanélküliségi ráta történelmi mélyponton van. Mindeközben az átlagos órabérek is emelkednek. A logisztikai ágazatban azonban még mindig nehéz képzett munkaerőt találni.
A logisztikai munkaerő szűkös az aktuális munkaerőpiacon. A vállalatok több erőforrást fordítanak a toborzásra és megtartásra, az egyetemek és szakiskolák pedig kibővítik tananyagaikat, hogy felkészítsék a diplomásokat a betöltetlen pozíciókra. Az iparág szövetségei támogatást és továbbképzéseket kínálnak tagjaiknak.
Tom Derry, az Institute for Supply Management (ISM) vezérigazgatója rámutat:
„A valóság jelenleg az, hogy a munkavállalóknak választása van”. Egy vállalat esetében, amely körülbelül 25 000 embert foglalkoztat a logisztikai és ellátási lánc területén, 80%-os volt a fluktuáció, mivel az emberek hasonló munkalehetőségeket találhattak máshol.
Logisztika az e-kereskedelem korában
A globális járvány alapvető változásokat hozott a logisztikai területen. Az e-kereskedelem növekedése, a gyorsabb szállítás iránti igény és az ellátási láncok hiányosságai hatással voltak az ágazatra. A vállalatok üzleti modellje változott, és a logisztika nem tudott lépést tartani ezekkel a változásokkal.
Átmeneti munkahelyek vs. karrier
A logisztikai és szállítási állásokat gyakran átmeneti jellegűnek tekintik, és ez befolyásolja a vállalatok képességét a munkavállalók toborzására és megtartására. A logisztikai iparágban a munkavállalók hiánya a formális képzés hiányának tudható be. Emellett az emberek szívesebben várnak egy jobb lehetőségre, mint hogy elkötelezzék magukat egy raktári állás mellett.
Női és sokszínű munkaerő bevonása
A vállalatok több nőt és más sokszínű munkaerőt próbálnak megnyerni, emellett képzési programokat is indítanak, és biztosítják, hogy a munkahelyek rugalmasak legyenek, amit az új munkavállalók keresnek. A vállalatok a munkavállalói elkötelezettségre összpontosítanak, amely csökkent az elmúlt években.
Jutalmak és előnyök a munkaerő megtartásáért
A munkavállalók számára ma több választási lehetőség áll rendelkezésre. A vállalatok aláírási bónuszokat, tandíj-krediteket és egyéb előnyöket kínálnak, hogy magukat a „munkáltatók választásaként” pozicionálják ebben a szoros munkaerőpiacon.
Technológia a munkaerő hatékonyságáért
A logisztikai és raktárkezelők egyre több technológiát használnak, például mesterséges intelligenciát (MI) az optimális műszakbeosztás érdekében. A technológia segít a megfelelő szakemberek összehangolásában a megfelelő pozíciókkal.
Sarah Banks, az Accenture ügyvezető igazgatója szerint a logisztika digitalizációjára vonatkozó friss Accenture tanulmány rámutat arra, hogy a legtöbb megkérdezett ellátási lánc szakember szerint a digitális fókusz „abszolút kötelező” a szervezetek jövőjének védelme érdekében.
Jövő kihívásai
Az ellátási láncok, a logisztika és a szállítás fókusza a következő években tovább erősödik. A vállalatoknak szükségük lesz képzett személyekre, akik képesek működtetni az automatizált eszközöket. A vállalatoknak továbbá figyelmet kell fordítaniuk a diverzitásra, az esélyegyenlőségre és a befogadásra, hogy támogassák az összes értékes munkavállalót.
Összefoglalva, a logisztikai munkaerő megtartása a sokszínűség, a képzés, az előnyök, és a technológia alkalmazásán keresztül javítható. A vállalatoknak alkalmazkodniuk kell az iparág változásaihoz, és proaktívan lépéseket kell tenniük a tehetséges munkaerő megtartásáért.
A magyarországi útdíj változások 2023 októberétől és várhatóan 2024 elejétől jelentős terhet rónak majd a szektor szereplőire, a magyar útdíj lehet az egyik legdrágább Európai szinten.
A teherszállítás világában a kamion márkák és méretek ismerete kulcsfontosságú ahhoz, hogy a szállítás a megrendelő legnagyobb megelégedésére valósulhasson meg, miközben a jogi, műszaki, közlekedési és egyéb elvárásoknak is meg kell felelni.
A dropshipping webáruházak néhány éve robbantak be az e-kereskedelem világába, számos vitathatatlan előnyük miatt rohamosan elterjedtek a kezdő webáruházak alternatív üzleti modelljeként.
Az ukrán gabonaexport az orosz-ukrán háború kitörése után komoly kihívásokkal került szembe, melyeknek megoldásán az ukrán kormány és egyéb érintett országok folyamatosan dolgoznak.