Kiskereskedelmi értékesítés 2023-as kihívásai és lehetőségei
2023. június 3.
Tartalomjegyzék
Az elmúlt néhány évben a kiskereskedelmi értékesítés mélyreható változáson ment keresztül. A hagyományos, fizikai boltokra összpontosító megközelítésből egy integrált, omnichannel stratégiába történt a váltás. Ezt a változást a globális pandémia gyorsította fel, amely arra késztette az iparágat, hogy technológiai beruházásokba fektessenek, összekapcsolva a fizikai boltokat a virtuális boltokkal, és megerősítve ellátási láncukat a láthatóság növelése, az árukészletek áramlásának fenntartása és a gyorsabb utolsó mérföldes szállítási szolgáltatás érdekében.
Kiskereskedelmi értékesíés fogalma
A kiskereskedelmi értékesítés a termékek és szolgáltatások végső fogyasztóknak történő eladását jelenti. Ez a folyamat magában foglalja a termékek bemutatását, a vásárlói igények felmérését, a vásárlói kérdések megválaszolását, és végül a tranzakció lezárását. A kiskereskedelmi értékesítés célja, hogy kielégítse a vásárlók igényeit, miközben profitot termel a kiskereskedő számára. Ez a folyamat lehet személyes (üzletekben), online (weboldalakon vagy mobilalkalmazásokon keresztül), vagy akár telefonon vagy postai úton is.
E-kereskedelem szerepe
Az e-kereskedelem jelentős szerepet játszott a kiskereskedelmi értékesítés növekedésében. Azok a kiskereskedők, akik már rendelkeztek omnichannel képességekkel, jól jártak. A globális pandémia előtt az e-kereskedelem lassan növekedett a kiskereskedelmi értékesítés százalékos arányában, és sok kiskereskedő követte az Amazon példáját, ingyenes kétnapos szállítást kínálva a pandémia előtt.
Pandémia – ellátási lánc zavarok
A globális pandémia áruhiányhoz, szállítási késésekhez és magasabb ellátási lánc költségekhez vezetett. Emellett a láthatóság szükségessége is nyilvánvalóvá vált, mivel a kiskereskedők értékes időt töltöttek a szállítás keresésével és megszerzésével, a szállítmányok nyomon követésével és a beszállítók diverzifikálásával.
Kiskereskedelmi értékesítés – 2023
A kiskereskedők továbbra is piaci kihívásokkal néznek szembe, miközben folytatniuk kell ellátási láncuk technológiai beruházásait és hálózattervezéseiket, hogy rugalmasak és ellenállóak legyenek a következő lehetséges ellátási lánc sokk esetén.
Munkaerő toborzása
A munkaerő továbbra is az első számú kihívás. 2022.november 30-án 879 000 kiskereskedelmi munkahely maradt betöltetlenül. A munkaerő toborzása és megtartása folyamatos probléma, és az órabéres munkásokért folyó verseny heves, a kiskereskedőknek magasabb béreket és nagyobb rugalmasságot kell kínálniuk.
Kiskereskedők véleménye
A kiskereskedők szerint a 2023-as évben a hangsúly a pandémia alatt létrehozott előrelépéseken lesz, hogy több profitot hozzanak a személyre szabott élményekből, az utolsó mérföldes lehetőségekből és a kiskereskedők által bevezetett kényelmi szolgáltatásokból.
Másodlagos piac/diszkont üzletek
A 2022-ben tapasztalt raktárkészletek éles növekedése, a fogyasztói elvárások változása és az e-kereskedelem növekedése miatt a vállalatok másodlagos piaci csatornákhoz fordultak a felesleges készletek és a visszaküldések eladására.
Kilátások
A fogyasztók valószínűleg óvatosabbak lesznek a kiadásaikban az évben a gazdasági aggodalmak miatt. Ennek ellenére a kiskereskedők ezt az évet arra fogják használni, hogy optimalizálják ellátási láncukat. A Forrester szerint a kiskereskedőknek rugalmas, ellenálló ellátási láncokat kell kialakítaniuk, és adatelemzést kell alkalmazniuk a hatékonyság és a növekedési lehetőségek elérése érdekében.
Összefoglalás
A cikk a kiskereskedelmi iparág 2023-as kihívásait és lehetőségeit vizsgálja. Elemzi a pandémia hatását az iparágra, különösen az e-kereskedelem növekedését és az ellátási lánc zavarokat. A cikk rámutat a munkaerő toborzásának és megtartásának kihívásaira, valamint a másodlagos piacok és a diszkont üzletek szerepére.
A magyarországi útdíj változások 2023 októberétől és várhatóan 2024 elejétől jelentős terhet rónak majd a szektor szereplőire, a magyar útdíj lehet az egyik legdrágább Európai szinten.
A teherszállítás világában a kamion márkák és méretek ismerete kulcsfontosságú ahhoz, hogy a szállítás a megrendelő legnagyobb megelégedésére valósulhasson meg, miközben a jogi, műszaki, közlekedési és egyéb elvárásoknak is meg kell felelni.
A dropshipping webáruházak néhány éve robbantak be az e-kereskedelem világába, számos vitathatatlan előnyük miatt rohamosan elterjedtek a kezdő webáruházak alternatív üzleti modelljeként.
Az ukrán gabonaexport az orosz-ukrán háború kitörése után komoly kihívásokkal került szembe, melyeknek megoldásán az ukrán kormány és egyéb érintett országok folyamatosan dolgoznak.