Az Európai Unióban élő állatok szállítása szigorú jogszabályi előírásoknak van alávetve, amelyek a közegészségvédelem és az állatjólét biztosítását célozzák. Az élő állatok szállítása az Európai Unión belül szabad, de szigorú szabályok vonatkoznak a szállításra, attól függően, hogy az állatok célja az állattenyésztés, az állatkiállítás, az állatok szórakoztatása vagy a háziállat tartása.
A kamionnal történő élő állatokat szeretnénk szállítani, több engedélyre van szükség, melyek közül a legfontosabb a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által kiállított állat-egészségügyi engedély. Az állatok szállításához erre kialakított járművet, megfelelő élelmezési lehetőségeket és ivóvizet kell biztosítani, valamint szellőzést és hőmérsékletet kell fenntartani.
Emellett az állatokat rendszeresen ellenőrizni kell az út során, és szükség esetén megfelelő orvosi ellátást kell biztosítani.
Fuvarozás árakról további információt találhat az alábbi cikkben.
Élő állatok szállításának leggyakoribb fajtái közé tartoznak a marhák, juhok, sertések, baromfik.
A vámügyintézés egyik legfontosabb és talán legbonyolultabb területe a nemzetközi kereskedelemnek. A vámkezelési folyamat megértése elengedhetetlen mindazok számára, akik külföldről rendelnek vagy szállítanak árukat.
Az üzemanyagárak alakulása meghatározó szerepet játszik mind a gazdaság működésében, mind pedig a mindennapi életünkben. A szállítási költségektől az alapvető fogyasztási cikkek áráig számos területen érezhető hatásuk.
A raklapok nélkülözhetetlen eszközei a mai szállítmányozási és raktározási folyamatoknak, alapvető szerepet játszanak az áruk mozgatásában, tárolásában és biztonságos szállításában világszerte.
A vállalkozások számára elengedhetetlen, hogy tisztában legyenek a nemzetközi kereskedelmet szabályozó vámjogi előírásokkal, így az egyes országokban érvényes vámazonosító számokkal is. Magyarországon és az Európai Unió egész területén két fontos azonosító szám játszik kulcsszerepet a vámkezelési folyamatokban: a VPID szám és az EORI szám.